Fällbord, Ryssland, 1870-tal.

Fällbord, Ryssland, 1870-tal.

Konturerad och profilerad bordsskiva, inlägg i olika träslag, diverse natur- och djurmotiv. Riklig snidad dekor, tredelad pelarfot. Bredd 75 cm, djup 56 cm, höjd 73 cm. Höjd med ihopfälld bordsskiva 106 cm.

Fläckar under bordsskivan och på benet. Senare fällmekanism. Krackelyr.

Proveniens

Peterhof.
Enligt uppgift gavs bordet ursprungligen som avskedsgåva till en finsk tjänarinna, då hon lämnade sin tjänst på Peterhof. Det gick vidare inom hennes släkt, Meurman/Mannermaa, till Sinikka Mannermaa, som år 1956 gifte sig med domsprosten Arvi Seppänen. Den nuvarande ägaren köpte bordet ur Arvi Seppänens dödsbo.
Det berättas att bordet var det enda man lyckades rädda ur den brinnande lägenheten vid Torggatan i Uleåborg under storbranden år 1882.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492