1360175

Väinö Richard (Rikhard) Rautalin

(Finland, 1891-1943)
Väinö richard rautalin, barnhuvud.

Väinö Richard Rautalin, Barnhuvud.

Sign. Brons. Höjd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Bergsrådet Emil Aaltonen, Tammerfors. Genom arv till nuvarande ägare.

Skulpturen hänför sig till "Kevät" (Våren)-fontänskulpturen i Pynike parken i Tammerfors.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Rekommendationer