1360843

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi mäntynen, "hirviemo vasoineen".

Jussi Mäntynen, "Hirviemo vasoineen".

Sign. 1945. Patinerad brons. Höjd 26 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500

Jmf. E.Rislakki, "Jussi Mäntynens djurskulpturer", Otava, Helsingfors 1949, s.81.

Enligt uppgift köpte ägarens far skulpturen direkt av konstnären.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
12 200
125 904
13 745
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (35 bud)
28 nov 16:57
12 200 EUR
28 nov 16:57
12 000 EUR
28 nov 16:57
11 800 EUR
27 nov 15:26
11 600 EUR
27 nov 15:26
11 400 EUR