Silvertallrikar, 24 st, med president J.K. Paasikivis monogram, Kultakeskus, Tavastehus 1950. I originalschatull.

Tallrikar i matterat silver med polerad kant. Centralt monogram JKP, på brättet Egentliga Tavastlands krönta landskapsvapen. Tallrikar i två storlekar, tolv st av vardera, diameter 18,2 resp. 24,8 cm. Silverhalt .813. Sammanlagd vikt ca 9480.
Schatullet märkt med gåvoplakett i silver: "Tasavallan Presidentti J.K. Paasikivi 27.11.1950 Hämeen väestö" (Republikens President J. K. Paasikivi 27.11.1950 Tavastlands befolkning). Mässingsbeslag. Invändigt beklätt med blå sammet. Längd 71 cm, bredd 60 cm, höjd 23 cm.

Smärre och obetydligt slitage. Lådan med torrsprickor, slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Alli och Juho Kusti Paasikivis närkrets.

Gåva till president Paasikivi med anledning av dennes 80-årsdag.

Juho Kusti Paasikivi var Finlands president under åren 1946–1956 och därförinnan landets statsminister (17 november 1944–9 mars 1946).

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492