Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, Bordslampa, modell 9208, Taito 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm, skaftet i tvinnad rotting. Höjd ca 45 cm. Skärmens siameter 27 cm.

Rottingen förkortad och uttöjd. Sned skärm. Anlupen. Fläckar. Ej funktionstestad.

Proveniens

Före detta anställd på Taito.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
13 700
E
U
R
144 398
S
E
K
15 678
USD
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
5
A
10 apr 2022 16:19
13 700 EUR
10
10 apr 2022 16:19
13 500 EUR
5
10 apr 2022 16:19
12 705 EUR
8
A
10 apr 2022 16:19
12 505 EUR
8
10 apr 2022 16:16
12 200 EUR
2
10 apr 2022 15:31
12 000 EUR
6
10 apr 2022 15:30
11 800 EUR
2
10 apr 2022 15:27
11 600 EUR
6
A
10 apr 2022 15:27
11 500 EUR
6
10 apr 2022 14:33
11 400 EUR
9
10 apr 2022 14:17
11 200 EUR
6
A
10 apr 2022 14:17
11 000 EUR
6
10 apr 2022 13:50
10 800 EUR
8
10 apr 2022 13:06
10 600 EUR
6
A
10 apr 2022 13:06
10 500 EUR
6
10 apr 2022 12:31
10 400 EUR
2
9 apr 2022 17:52
10 200 EUR
6
A
9 apr 2022 17:52
10 000 EUR
2
9 apr 2022 17:52
9 800 EUR
6
A
9 apr 2022 17:52
9 600 EUR
2
9 apr 2022 17:52
9 400 EUR
6
A
9 apr 2022 17:51
9 200 EUR
2
9 apr 2022 17:51
9 000 EUR
6
A
9 apr 2022 17:51
8 600 EUR
2
9 apr 2022 17:51
8 400 EUR
6
A
9 apr 2022 17:51
8 200 EUR
2
9 apr 2022 17:51
8 000 EUR
6
A
9 apr 2022 17:28
7 800 EUR
7
9 apr 2022 17:28
7 600 EUR
6
A
9 apr 2022 17:28
7 400 EUR
7
9 apr 2022 17:28
7 200 EUR
6
9 apr 2022 17:15
7 000 EUR
3
9 apr 2022 15:54
6 800 EUR
2
9 apr 2022 15:36
6 600 EUR
5
9 apr 2022 11:50
6 400 EUR
4
9 apr 2022 9:43
6 200 EUR
2
3 apr 2022 20:16
6 000 EUR
3
3 apr 2022 20:03
5 800 EUR
2
3 apr 2022 19:25
5 600 EUR
3
3 apr 2022 19:04
5 400 EUR
2
30 mar 2022 20:46
5 200 EUR
1
30 mar 2022 11:14
5 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice