Toiletteaskar, 2 st, glas med silverlock samt klädborste.

Askar av rutslipat glas, en rund, locket med graverad dekor samt "Nanny", stämplad GAB 1911, diameter 7 cm. En rektangulär med slätt lock, stämplat C G Hallberg 1901, längd 21,5 cm, bredd 7 cm. Silvermonterad borste med stansad bladbård och upptill godronnering, stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1830, längd 13,5 cm, bredd 5 cm. Total silvervikt 227 gram

Smärre slitage.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection

Utropspris
1 500 SEK