Pehr Zethelius, kanna med tvättfat, Stockholm 1796 och 1804. Sengustaviansk.

Oval, slät form med graverat monogram HB under friherrlig krona. Undertill lodangivelse 30 ?/4 lod och 53 7/8 lod. Kannans höjd 20 cm, fatets längd 36 cm. Total vikt 1098 gram.

Lätt slitage. Hänkellagning.

Proveniens

Friherre Henrik Bonde (1785-1803) till Fållnäs vilket stiftades som fideikommiss till honom av hans morfar David Henrik Hildebrand.
Därefter i arv, genom lottning till hans syster Charlotta Bonde gift Anckarsvärd.
Sedermera i arv 1885, via hennes brorson Knut Filip Bonde (1815-1871), till Florence Charlotta Bonde (1851-1889) gift von Horn.

Inköpt av nuvarande ägares far med proveniens Fållnäs.

David Gotthard Hildebrands bouppteckning (1809 i RA) upptar på Ericsberg, tre set med "handfat och kanna" varav det vägandes 80 7/8 lod sannolikt är identiskt med auktionens.

Utropspris
20 000 SEK