Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Dekor med porträttmedaljong av Gustav III mot wedgwoodblå bakgrund. Skuren dekor med pärlstav, bandfläta i sargen. Krön med rosett. Glas med fasettering. Höjd 171, bredd 67,5 cm.

Renoverad yta. slitage, glasen troligen omfolierade.

Utropspris
18 000 SEK