Förgylld och bronserad. Dekor med porträttmedaljong av Gustav III mot wedgwoodblå bakgrund. Skuren dekor med pärlstav, bandfläta i sargen. Krön med rosett. Glas med fasettering. Höjd 171, bredd 67,5 cm.
Renoverad yta. slitage, glasen troligen omfolierade.