Matta, antik Chodor huvudmatta, Turkmenistan, ca 377-381,5 x 233-240 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm slätväv).

Auberginemelerad botten med tätt mönster av göls och spaljémönster med små blommor i benvitt, rött, ljusrött, mörkblått, ljusblått, grönt, mörkbrunt och gult. Benvit huvudbård med bladranka och medaljonger. Kortsidorna med bred bård med diagonalt mönster av underornament.

Ställvis något blekt, abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador. Kortsidornas slätväv skadad.

Utropspris
10 000 SEK