Carl Gustaf Hellqvist

(Sverige, 1851-1890)
Carl Gustaf Hellqvist
(Sverige, 1851-1890)

Carl Gustaf Hellqvist, olja på duk, signerad C-G Hellqvist och daterad München 1884.

Vinterbild med barn på sparkstötting med gran. 42 x 33 cm.

Litet tryckmärke i dukens högra kant. Smärre ytsmuts.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i München på 1880-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
30 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13