Arne Jones E1299

Kopp med fat, porslin, Sèvres, sannolikt 1770-tal.

Modell "gobelet ”litron” et soucoupe", av 4:e storleken. Dekorerade med blå grund, sk "bleu nouveau" och målad med fågel på kvist inom reserv. Koppens höjd 4,8, fatets diameter 10.8 cm, undersidorna märkta med spegel L samt koppen med N för årtalet 1766 och målarsignatur för Francois-Joseph Aloncle (verksam 1758-81, målare främst fåglar), fatet med M för årtalet 1771 och oidentifierad signatur.

Åldersrelaterat slitage. möjligen ursprungligen ej sammanhörande.

Utropspris
2 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71