Nell Walden

(Tyskland, 1887-1975)
Nell Walden
(Tyskland, 1887-1975)

NELL WALDEN, blandteknik på papper, signerad och daterad -64

"Tempera 560, auf schwarz Das Blühen hört nicht auf", även signerad och daterad 1964 a tergo. 50 x 34,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck.

Proveniens

Samling familjen Andersson.

Mjellby konstmuseum, "Nell Walden & Der Sturm", 14 maj – 4 oktober.

Mjellby Konstmuseum, "Nell Walden & Der Sturm", avbildad sid. 117.

Utropspris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

55. John Kandell, stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK