Jacob Anckarsvärd

(Sverige, Född 1972)
Jacob Anckarsvärd
(Sverige, Född 1972)

Jacob Anckarsvärd, blandteknik och collage på papper, signerad och daterad 2006 a tergo.

"Macculata 2". 29,5 x 21 cm. Samramade 45 x 62.

Ej examinerad ur ram.

Anckarsvärd was born in 1972 and is educated at the Glasgow School of Art and at Konstfack University College of Art, Craft and Design.

His works are represented at Teckningsmuséet in Laholm, Gotlands konstmuseum, Biblotheca Alexandrina, Konstakademins Bibliotek, St Görans Hospital and Uppsala hospital. He has often participated at the Liljevalchs Spring Salonand has exhibited at Färgfabriken, Konstnärshuset, Kulturhuset, Stockholm and Uppsala Domkyrka.

Utropspris
4 000 SEK

Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72