Göteborgskolorister F220

Under 1930-talet började man uppfatta en stark subjektiv färglyrik som något specifikt för några västsvenska målare. Beteckningen kom att bli Göteborgskolorism och applicerades på en grupp målare som vid tiden 1920-tal studerade för Tor Bjurström, vilket tillgav dem en gemensam startpunkt.
Göteborgskolorismen är idag synonym med en handfull färgstarka, expressiva konstnärskap dit bland andra Inge Schiöler, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg och Erling Ärlingsson hör till.
Välkommen att i denna temaauktion utforska ett antal konstnärers sätt att se världen genom färg.