Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, höjd 81 cm, längd 30 cm.

"Eve révoltée" (Upproriska Eva). Signerad Gudmar. Numrerad E.A. I/IV. Gjutarstämpel FC (Fonderie Coubertin), 2019. Mörkpatinerad brons, höjd 81 cm, längd 30 cm, bredd 27 cm. Koncipierad 1969. Postumt gjuten.

Obetydlig ytsmuts. God kondition.

Harald Friberg och Patrice Dubois, "Gudmar Olovson: Sculptor", 2006, originalgipsen avbildad sid. 89.

”Upproriska Eva” (”Eve Révoltée”) skulpterades i gips 1973-74 och motivet ingick senare i skulpturgruppen “Syndafallet” (“La Chute”) som Gudmar Olovson skapade 1980. I Harald Friberg och Patrice Dubois bok skriver de om skulpturgruppen; ”This signifies a revolt against the interpretation of the fall in the Old Testament. In the Greek Apollonian ideal, the notion of sin did not exist. In Gudmar’s interpretation, Eve revolts against the idea of holding back, of restraint, an attitude that has been forced upon her, and she takes the innocent Adam with her. Gudmar has also created a separate sculpture, featuring a female figure alone, entitled Eve revoltée (Rebellious Eve)(Friberg sid.88).

"Upproriska Eva" gjöts i brons först under tidigt 1980-tal, då Olovson önskade framhäva just Evas kamp och uppror innan han utförde Syndafallet. Auktionens brons är signerad “Gudmar”, såsom skulptören sedan 1970-talet signerade samtliga sina verk. Det fulla namnet “Gudmar Olovson” blev för komplicerat för en fransk publik ansåg han, och tog upp för mycket plats på verket.
Motivet med “Upproriska Eva” är ett av Olovsons mer kända och ställdes ut i monumentalformat på Salon des Artistes Français på Grand Palais i Paris 1974. Skulpturgruppen “Syndafallet” i monumentalformat (höjd 220 cm) med “Upproriska Eva” som centralfigur invigdes hösten 2019 i skulpturparken “Kärleksträdgården” till Gudmar Olovsons ära på Château de Cheverny i franska Loiredalen, sida vid sida med fem andra verk i monumentalformat utförda i brons.

Utropspris
165 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93