Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, höjd 61 cm, längd 46 cm.

"Faune et nymphe" (Faun och nymf). Signerad Gudmar. Numrerad 3/8. Gjutarstämpel FC (Fonderie Coubertin), 2011. Brun/röd patinerad brons, höjd 61 cm, längd 46 cm, bredd 38 cm. Koncipierad 1971.

Obetydlig ytsmuts. Smärre skrapmärken, några strödda vita fläckar.

I den romerska mytologin är fauner tudelade varelser med underkroppen som en get och överkroppen som en människa men med getöron och horn. Fauner i konsten symboliserar fred och fruktsamhet. Den kvinnliga motsvarigheten till faunerna är nymferna som ofta beledsagar andra gudar och gudinnor och som i största allmänhet åtrås av de manliga faunerna.

Motiven med faun och nymf är återkommande i såväl den klassiska som i den moderna konsthistorien. Man ser i Gudmar Olovsons version en tydlig influens från Auguste Rodins skulptur med samma namn, Faune et Nymphe/Minotaure där Rodin visserligen är inspirerad av det mytologiska temat men där han främst fascinerades av kropparnas former och inneboende krafter.

I Olovsons version av "Faun et Nymphe" ser vi en till synes våldsam kärleksakt där kropparna både dras till och ifrån varandra. Som betraktare är skulpturen ett fruset ögonblick av en expressiv rörelse av känslor och åtrå.

Utropspris
250 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93