Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 52 cm, längd 28 cm.

"HM Konungen" (SM Le Roi de Suède). Signerad Gudmar. Numrerad 4/8. Gjutarstämpel Godard Fondeur. Brunpatinerad brons, höjd 44 cm (inklusive stensockel 52 cm), längd 28 cm, bredd 26 cm. Koncipierad 2002.

Obetydlig ytsmuts. God kondition.

Gudmar Olovson var en ansedd porträttskulptör som kontaktades av en mängd olika personligheter inom litteraturen, näringslivet, filmen och politiken. Han utförde fler än 75 porträtt, både av vänner och släktingar och av välkända personer, som de franska presidenterna Charles de Gaulle och Georges Pompidou, skådespelerskan Ingrid Bergman och kung Carl XVI Gustaf.
I februari 2005 höll Svenska Scoutförbundet sitt årsmöte, som sammanföll med att kung Carl XVI Gustaf firade 50 år som scout. För att högtidlighålla jubileet gav Svenska Scoutförbundet kungen en bronsbyst som föreställde honom själv, utförd av Gudmar Olovson. Idén att beställa skulpturen kom från Peder Wallenberg, som själv varit scout sedan unga år. Kungen poserade för Olovson vid åtta sittningar på Stockholms slott under sommaren 2002.
Verket göts i en bronslegering med en lätt, nästan gyllene ton, och gjutningen utfördes av välrenommerade Godard i Paris.

Utropspris
100 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93