Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 24,5 cm.

"Vierge Moderne" (Modern jungfru). Signerad Gudmar. Numrerad E.A. 3/4. Gjutarstämpel La Plaine. Brunpatinerad brons, höjd 22 cm (inklusive stensockel 24,5 cm), längd 14 cm, bredd 18 cm. Koncipierad 1970.

Obetydlig ytsmuts, ett par små hackmärken. God kondition.

Modern jungfru

Jag är ingen kvinna. Jag är ett neutrum.
Jag är ett barn, en page och ett djärvt beslut,
Jag är ett nät för alla glupska fiskar,
jag är en skål för alla kvinnors ära,
jag är ett steg mot slumpen och fördärvet,
Jag är blodets viskning i mannens öra,
jag är en själens frossa, köttets längtan och förvägran,
jag är en ingångsskylt till nya paradis.
Jag är en flamma, sökande och käck,
jag är ett vatten, djupt men dristigt upp till knäna,
Edith Södergran

Gudmar Olovson, ”Vierge Moderne (Modern Jungfru)”.

Utropspris
60 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93