1312738

Kalk, förgyllt silver, ostämplad, möjligen Tyskland 16/1700-tal.

Kalk, förgyllt silver, ostämplad, möjligen tyskland 16/1700-tal.

Slät cuppa. Balusterformat ben med med bladornamentik. Sexpassformad fot med bladdekor och kors i cirkel. Höjd 18 cm. Vikt 416 g.

Sned. Skrapmärken. Avnött förgyllning. Fläckar. Åldersrelaterat slitage.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
15 000 SEK
Rekommendationer