Kalk, delvis förgyllt silver, ostämplad, möjligen rysk, 1700-tal.

Cuppa med floral dekoration. Ben och fot med bladornament. Rund fot med rysk inskription. Höjd 25 cm. Vikt 405 g.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Ojämn form. Smärre slitage. Repor.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
7 000 SEK