Kalk, delvis förgyllt silver, ostämplad. Renässans-stil. 1800-tal.

Cuppa med floral dekor samt kerubhuvuden med vingar. Rund fot med blad och bandornamentik samt fot och ben med kerubhuvuden med vingar. Höjd 25,5 cm. Vikt 455 g.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Ojämn form. Repor.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
6 000 SEK