1312816

Pokal med lock, silver, icke identifierad mästare, sannolikt Nürnberg, 1800-tal.

Pokal med lock, silver, icke identifierad mästare, sannolikt nürnberg, 1800-tal.

Cylindrisk med ornamenterad dekor, delvis förgylld. Livet med infällda mynt (1/12 Thaler) från Anton Ulrich, hertig Braunschweig och Lüneburg med: ANTON ULRIC : D.G. DUX BRET LVN. Rund fot och knopp i form av Backantfigur. Höjd 20 cm. Vikt 316 g.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Repor. Smärre slitage.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
12 000 SEK
Rekommendationer