En samling silverkalkar F224

En kalk är ett dryckeskärl och det främsta användningsområdet är för nattvardsvin. Kalkar kan dock även avse andra bägare på fot, bland annat brännvinskalkar eller ibland även ölkalkar. Formen har ofta uppdelningen i cuppa, nod och fot och där foten emellanåt är indelad i sex pass. Kalken är ofta dekorerad med gravyr eller rikt driven ornamentik. Den kan vara hamrad, stämpelornerad och försedd med ädla stenar, emaljdekor och symboliska figurer och bildframställningar. De är i regel tillverkade av ädelmetall, i silver eller guld, emellanåt i tenn eller mässing, numera finns även moderna kalkar av keramik, speciellt för bruk i vardagsmässor. Kalkar i silver har ofta en förgylld insida för att skydda silvret mot det sura vinet.
I denna temaauktion hittar du en exklusiv samling silverkalkar från 1600-talet fram till 1900-talets början.