Magnus Enckell, "Förtvivlan".
Sign.1919. Olja på duk 49x59 cm.
Åldersrelaterat slitage.
"Finska Konstutställningen i Oslo", 1950, nr 40.
"Konstens väg mot frihet 1908-1920", Konstmuseet i Ateneum, Helsingfors, 1967.
"Magnus Enckell", Konstmuseet Ateneum, 23.10.2020-14.2.2021.
"Magnus Enckell-Ihminen ja taiteilija", Jaakko Puokka, Otava, Helsingfors, 1949. Nr. 467. Avbildad på sidan 209.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13