Magnus Enckell

(Finland, 1870-1925)
Magnus Enckell
(Finland, 1870-1925)

Magnus Enckell, "Förtvivlan".

Sign.1919. Olja på duk 49x59 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Finska Konstutställningen i Oslo", 1950, nr 40.
"Konstens väg mot frihet 1908-1920", Konstmuseet i Ateneum, Helsingfors, 1967.
"Magnus Enckell", Konstmuseet Ateneum, 23.10.2020-14.2.2021.

"Magnus Enckell-Ihminen ja taiteilija", Jaakko Puokka, Otava, Helsingfors, 1949. Nr. 467. Avbildad på sidan 209.

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377