Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

Akseli Gallen-Kallela, "Lemminkäinens moder".

Sign.1905 i plåten samt signerad och daterad 1925 med blyerts. Linje-etsning och torrnål 14x18 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377