Maurits Ylitalo

(Sverige, Född 1974)
Maurits Ylitalo
(Sverige, Född 1974)

Maurits Ylitalo, olja och kollage på pannå, signerad a tergo.

Utan titel. 100 x 100 cm.

Maurits Ylitalo föddes 1974 i Borås där han idag fortfarande bor och är verksam. Ylitalo utbildade sig vid Valands konsthögskola och finns representerad idag på Borås konstmuseum, Borås Arena, Statens konstråd m.fl. 2010 tilldelades han det prestigefyllda Beckers konststipendium där jurys motivering löd: ”Maurits Ylitalo är en konstnär som ledigt väver samman komplexa berättelser i måleri, akvarell, collage och teckning. Med sina intrikata världar som både blandas och beblandas söker sig Ylitalo in i djupet av sin egen fantasi och skänker oss så ett rikt, och ibland absurt, rum i vilket allt tycks möjligt: landskap möter myt och lek. Maurits Ylitalo tilldelas Beckers konstnärsstipendium 2010 för denna sin förmåga, att ur sitt inre väcka vår blick för något som vi aldrig tidigare varken skådat eller känt – han ger oss en inblick i konstens magi.”

Utropspris
8 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19