Robert Stanley

(USA, 1932-1997)
Robert Stanley
(USA, 1932-1997)

Robert Stanley, olja på duk.

"Anna Stretching", utförd 1993. 97 x 193,5 cm.

En smärre skada/reva, ca 1 cm lång, vid nederkanten av målningen.

Proveniens

The Robert Stanley Estate.

Robert (Bob) Stanley räknas till de amerikanska popkonstnärerna som på 1950-talet började sin karriär med figurativt måleri som skildrade det samtida livet i Amerika. På 1960-70-talen började han hämta sina motiv från svartvita fotografier som han manipulerade och förstorade på monumentala dukar i starka färger.

Stanley som var född i Yonkers, New York utbildade sig vid Oglethorpe University i Atalanta, Columbia University i New York, High Museum Art School i Atalanta och The Brooklyn Museum of Art School i Brooklyn. Han hade sin första soloutställning 1963 i USA som sedan kom att följdas av otaliga utställningar under hela hans liv på museum och gallerier i USA, Tyskland, Spanien, Italien, England. Whitney Museum och Art Institute of Chicago hade under hans levnad flera stora utställningar med verk av Stanley.
Han föredrog att arbeta med akrylfärger och motiven fann han i dagstidningar och i färgstarka magasin, i samma anda som Andy Warhol och Roy Lichtenstein, den senare var hans svåger och kom att påverka Stanley. Under 1960-talet tillkom många monumentala konstverk, ofta med siluettkänsla i två färger, rött och grönt, svart och grått. I slutet av 60-talet övergick han till att använda egna fotografier som förlagor, inspiration fann han i rockvärlden och på sportarenor, men också från pornografin, men framförallt kom han att använda sig av modellstudier, utförda av eleverna på School of Visual Arts i New York där han själv verkade i 16 år.
Robert Stanleys verk finns bl a representerade i samlingarna på Metropolitan Museum of Art och Whitney Museum of American Art i New York, Fogg Museum of Art i Cambridge, MA, The Institute of Contemporary Art, Philadelphia, PA.

Utropspris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57