Linnéa Sjöberg

(Sverige, Född 1983)
Linnéa Sjöberg
(Sverige, Född 1983)

Linnéa Sjöberg, skulptur, läder, signerad och daterad 2016 a tergo.

Cirka 40 x 21 cm

God kondition.

Proveniens

Galleri Niklas Belenius, Stockholm

Linnéa Sjöberg born in 1983, has an MA at the Royal Institute of Art in Stockholm. She lives and works in Berlin, Germany. Sjöberg’s recent projects can be described as performative research, embodying the subject of her interest to the point where no distinction can be made between her work and her persona. After acting as a career woman in a “real-life” performance for almost two years, Sjöberg turned into a tattoo artist, Salong Flyttkartong. More than strategic decisions, both projects developed in slow and naturally processes, and only became discernible as art works over time. The remnants of her actions is documented through text, printed matters, sculptures and textile works.
Sjöberg has received the prestigious Maria Bonnier Dahlin Foundation grant in 2018. Recent solo exhibitions include Jag har spytt tusen år av ord, Belenius, Stockholm (2017); Layers of Shit, Belenius/Nordenhake, Stockholm (2016); and Recollect, Galleri Mejan, Stockholm (2012). The artist has also participated in numerous group shows including Company Gallery, 2021 and 2020, New York, NADA, New York (2018); ACT III: Making Others Mad, NSFW, Gothenburg (2017); AS IF WE NEVER SAID GOODBYE, Dittrich & Schlechtriem, Berlin (2017); Biotop, Biologiska Museet, Stockholm (2017); Our Winter Show, Steinsland Berliner, Stockholm (2016); Grade //// Separation, Belenius, Stockholm (2016); Industrisemester, Maskinhuset, Gränesberg (2016); and Swedish Art: Now!, Sven-Harrys Konsthall, Stockholm (2016).

Konstnär

Linnéa Sjöberg är utbildad vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm.
2018 tilldelades Linnéa Sjöberg Maria Bonnier Dahlins stiftelse stipendium.
Motiveringen, skriven av urvalsjuryn Jo Widoff och Lars Nilsson lyder:
”För ett myllrande, rikt konstnärskap där Sjöberg gång efter gång sätter sig själv på spel. Med kompromisslös nyfikenhet lever hon sig bokstavligen in i vitt skilda personas som hennes Karriärkvinnan (a.k.a. GTD4s810) en heltidsroll under ett och ett halvt års tid, sylvass i sin power dress vars olika gadgets senare kommer pryda galleriväggen som totems uppträdda på behåbyglar och märkeskläder nermalda till trasmattor. I verket Salong Flyttkartong – en ambulerande tatoo parlour där hon smyckar sin egen och andras kroppar med en halsbrytande humor som så ofta kännetecknar Sjöbergs konstnärskap. Med ett närmast absolut gehör resulterar hennes performativa praktik i helt övertygande visuella objekt i sin egen rätt, vare sig det rör sig skulpturer av rå hud fyllda med avlagda kläder och skräp i Inälvornas Dans, eller i Four Generations of Darkness, en 14 meter lång väv gjord av avlagda kläder och annat från hennes barndoms Strömsund till vävar som hennes Vikingakvinnan lämnat efter sig på Gunnes Gård, en rekonstruerad vikingaby för att bara nämna några av hennes gränsöverskridande nedslag som tar oss med på en vindlande resa i klass, tid och rum.”

Utropspris
3 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63