Nils Nilsson

(Sverige, 1901-1949)
Nils Nilsson
(Sverige, 1901-1949)

Nils Nilsson, olja på duk, signerad signerad NN.

Äpplen. Duk 55 x 65 cm.

God kondition.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Bukowskis Moderna höstauktion 1997.
Privat samling.

Det var med utställningen på Svensk-Franska Konstgalleriet 1935 som Nils Nilson fick sitt definitiva genombrott. Utställningen flyttades och visades även i Göteborg och Köpenhamn.

Utdrag ur DN Kultur 14/3 1935, recension av Yngve Berg:
”Nils Nilsson har deltagit med enstaka verk och kollektioner på flera utställningar, senast tillsammans med Färg och form-gruppen, och sedan ett par år är han en av de mest lovande och fängslande bland de unga. På den stora separatutställning varmed han nu framträder i Svensk-franska konstgalleriet, har han tagit ett stort steg framåt och visar sig som en mogen och ganska mångsidig konstnär med bredd och finhet. I första hand är det den ungdomligt sunda målar-glädjen som utmärker hans konst med dess friska och höga koloristiska klang. Men han är ingen lös färgromantiker som endast söker tillfälliga och bestickande färgsensationer, utan han har en bildgestaltande förmåga av rätt ovanlig art.”
Nils Nilsson räknas till gruppen Göteborgskoloristerna. Han var medlem i det konstnärsägda galleriet Färg och Form och var 1940 en av stiftarna av konsttidskriften Paletten.

Nils Nilsson är representerad bland annat på Göteborgs Konstmuseum, Moderna Museet, Nationalmuseum, Norrköpings konstmuseum, Malmö Museum, Kalmar Museum och Bohusläns museum. Åtta verk av Nils Nilsson ingår i Moderna Museet samlingar.

Utropspris
25 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63