Rolf Walters samling av Dieter Rahms och Braun F237

Bukowskis presenterar Rolf Walters samling av industridesign från hemelektronikföretaget Braun AG och formgivaren Dieter Rams.
Dieter Rams är en av Tysklands mest inflytelserika formgivare inom produktdesign. Efter studier inom arkitektur vid Werkkunstschule Wiesbaden, fick Rams anställning på Braun AG som inredningsarkitekt. Snart bytte han bana och blev i stället formgivare inom företaget. Mellan 1961 och 1995 arbetade han sedan som företagets chefsdesigner.
Dieter Rams är kanske mest känd för att, tillsammans med Hans Gugelot och Wilhelm Wagenfeld, ha formgivit den Bauhaus-inspirerade kombinerade radio-skivspelaren Braun SK 4 med glasklart plexiglaslock. Rams stilrena och funktionella formgivning har också varit förebild för teknikföretaget Apples produktdesign.
Rolf Walters samling innefattar även designklassiker av andra formgivare, som också arbetat för det framgångsrika hemelektronikföretaget Braun under 1900-talet.

40 föremål