Stephen Buckley

(England, Född 1944)
Stephen Buckley
(England, Född 1944)

Stephen Buckley, blandteknik på duk, signerad och daterad 1988 a tergo.

"Jug, #10". 45,5 x 17 cm.

Ytsmuts

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Buckley är utbildad vid Kings College och Durham University under Richard Hamilton (1962-67) och sedan vid University of Reading (1967-9) under Terry Frost och Claude Rodgers.
Buckley använder sig i sitt skapande av de mest grundläggande komponenterna i en konventionell målning och gör flerdimensionella konstruktioner, fogar samman dukar, syr och väver ihop duk, lappar bitar och tillsätter papper, rep, hittade föremål och utskurna former. På 1970- och 1980-talen såg Buckley en utökad framträdande plats i konstpressen och Buckley beskrevs som "den samtida målningens punkrock". Det finns nu en stor portfölj av teman, referenser, motiv och symboler som ständigt omarbetas och återuppfinns i hans verk. Sedan dess har han gjort några av sina mest övertygande målningar, frodiga popdukar fulla av symboler och färger, långt ifrån den avskalade, industriella känslan i några av hans tidiga verk.
Han har haft över femtio separatutställningar över hela världen och är representerad i många nationella samlingar, inklusive Arts Council of England, British Council, Metropolitan Museum of Art, New York, Victoria and Albert Museum, London och Tate Britain, London.

Utropspris
3 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63