Richard Smith

(USA, 1931-2016)
Richard Smith
(USA, 1931-2016)

Richard Smith, skulptur, bemålad metall, signerad och numrerad 26/50.

"Sphinx No. 2". Utförd 1966. 44 x 23 x 7 cm.

Mindre skrapmärken.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Den brittiska konstnären Richard Smith (1931-2016) är främst känd för sina många verk där han utforskade och experimenterade med måleriets, och framför allt dukens, form och material. Smith slog igenom vid 1970-talets början, bland annat representerade han Storbritannien vid Venedigbiennalen 1970. Redan 1975 visade Tate Gallery en stor retrospektiv med hans verk, ”Seven Exhibitions 1961-75”. Hans skulpturala dukar i otraditionella former låg helt rätt i tiden då den europeiska postmodernismen växte fram. Smith var en av förgrundsgestalterna inom denna genre men även inom Popkonsten, två riktningar som han lyckades foga samman på ett unikt sätt. Popkonstens fascination för populärkultur och massmedia syns bland annat i de motiv och titlar som han gav sina tredimensionella abstrakta målningar. Richard Smith började skapa sina så kallade “Kite Paintings” 1972, då blev hans verk monumentala och bestod av lösa dukar som fogades samman med hjälp av rep och snören vilket får dem att påminna om just drakar eller segel. 1976 bytte han Europa mot New York och blev en del av det vitala och experimentella konstlivet där. Smith finns representerad på ett stort antal institutioner världen över, bland annat på Museum of Modern Art i New York, Tate Modern i London, Victoria and Albert Museum, London och Whitney Museum of American Art, New York.

Utropspris
5 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63