Ivor Abrahams

(England, Född 1935)
Ivor Abrahams
(England, Född 1935)

Ivor Abrahams, blandteknik, signerad och daterad 1986.

Utan titel. 57 x 79 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Den brittiske keramikern, skulptören och grafikern Ivor Abrahams föddes 1935 i Lancashire, England och utbildade sig vid Saint Martins School of Art för att studera skulptur under Anthony Caro och Frank Martin, följt av Camberwell School of Art.

Efter avslutade studier reste han runt i Europa och sökte inspiration innan han återvände hem för att börja sin egen karriär. Han blev främst känd för polykromatiska tryck och skulpturer, som skildrar trädgårdsscener, stadsbilder, mytologiska scener, djur och människofiguren. Det sägs att hans skildringar av trädgårdar handlar mer om det engelska begreppet trädgård än en realistisk skildring av en. Abrahams var känd för sin eviga utforskning av innovativa tekniker, ämnen och material som inkluderade epoxi, flockfiber, pappersskum, keramik, brons och stål. Abrahams första utställning var på Portal Gallery 1960 tillsammans med David Blake. Popartisten David Bowie var ett stort fan, med en samling som innehåller flera av Ivor Abrahams verk. Hans konstkarriär sträckte sig över 50 år, och hans verk visades i flera framstående utställningar, inklusive Tate Britains The Art of the Gallery 2004.

Utropspris
3 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63