John Walker

(Storbritannien, Född 1939)
John Walker
(Storbritannien, Född 1939)

John Walker, blandteknik på papper/duk, signerad och daterad 1988.

Utan titel. 215,5 x 168 cm.

Pappret uppklistrad på duk.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

John Walker är en brittisk konstnär född 1939. Han utbildade sig vid Birmingham College of Art (1956-1960) och fortsatte sina studier vid The British School i Rom (1960-1961) och Académie de la Grande Chaumière, Paris (1961-1963). Han tilldelades ett Harkness Fellowship till USA (1969–70) och ett Guggenheim Fellowship 1981. 1972 representerade Walker England vid Venedigbiennalen. Han har haft separatutställningar på Museum of Modern Art i NY, Tate Gallery, London och Hayward Gallery i London bland andra. Hans finns representerade i ett flertal museisamlingar, inklusive The Art Institute of Chicago, Illinois, Guggenheimmuseet, New York, Irish Museum of Modern Art, Dublin, Metropolitan Museum of Art, New York, Museum of Contemporary Art, Los Angeles, Museum of Fine Arts, Boston, Massachusetts, Museum of Modern Art, New York och National Gallery of Art, Washington, D.C.

Konstnär

Walker, John f.1939, Engelsk målare och grafiker. Utbildad i Birmingham. Några av hans tidiga verk har inspirerats av abstract expressionism, ofta kombinerad med tredimensionella former. Från sent 70-tal anknöt han till äldre målare som Goya, Manet och Matisse antingen genom motiv eller med deras speciella teknik. Vid denna tid använde han mer olja i sitt måleri. Hans målningar från sent 70-tal är anmärkningsvärda och har kallats för canvas-collage – applikationer klistras på, särskilt målade bitar av duk överförs på originalduken. Efter att ha vistats en tid i Australien blev Walker anställd vid Victoria College of Arts i Melbourne. Där skapade han sina Oceania serier. Walker är nu ledare för måleriet vid Boston University och 1976 fick han John Moores Painting Prize och blev nominerad för Turner priset 1985.

Utropspris
25 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63