Peter Freudenthal

(Sverige, Född 1938)
Peter Freudenthal
(Sverige, Född 1938)

Peter Freudenthal, akryl på duk, signerad och daterad 1975 a tergo

Utan titel. 41 x 34 cm.

God kondition

Peter Freudenthals konkreta konst kännetecknas främst av geometriska kompositioner med symboliska innebörder och skarpa optiska effekter. Hans linjer är skarpa och färgerna klara och distinkta. På 1960-talet mötte Peter Freudenthal sin blivande mentor Olle Baertling vars konkreta konst och öppna former inspirerade honom att skapa en helt ny slags geometriska målningar med kvadrater och rektanglar med tredimensionella perspektiv. Fria geometriska figurer som flyger i ett eget rum är kännetecknande.

Freudenthal studerade konst, konsthistoria, arkeologi och etnografi vid Stockholms universitet. Han arbetade 1962 som arkeolog i norra Sudan, där den lokala arkitekturen inspirerade honom till hans första abstrakta målningar. Han debuterade i Stockholm 1966 och har ställt ut i USA och i flera länder i Europa. Freudenthal föredrar att kalla sin konststil, som i regel omnämns som konstruktivism, geometrisk abstraktion. Vissa av hans motiv har sitt ursprung i den judiska traditionen.

Freudenthals verk har ansetts vara "musikaliska". Tillsammans med Einar Höste och Lars Englund ställde han ut på Lunds konsthall 2002. Han mottog 2012 Östgöta konstförenings stipendium.

Representerad vid Museum of Modem Art, New York. The Jewish Museum, New York. The Skirball Museum, Los Angeles. Hebrew Union College, New York. Spertus Museum, Chicago, The Israel Museum, Jerusalem. Moderna Muséet och Nationalmuseum, Stockholm. Norrköpings Museum. Kalmar Museum. Gävle Museum. Västerås Museum. Muséet i Varberg, Malmö Museum. Skissernas Museum, Röhsska Konstslöjdsmuséet i Göteborg samt Göteborgs Konstmuseum och Konstmuseet, Uppsala.

Utropspris
8 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89