Arne Jones E1299

Guanyin på elefant, blanc de chine. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.

Elefant med mediterande Guanyin sittande på lotustron samt hållandes en lotusknopp och lotusblad. Klädd i draperad dräkt och med smycken. Höjd ca 42 cm.

Skador.

Compare another similar figure sold at Sotheby's sale 'Fine Chinese Ceramics And Works Of Art, Including Property From The Collection Of The Albright-Knox Art Gallery', Buffalo, New York 19th of March 2007 lot 774.

Utropspris
12 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75