Bålskål med fat, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.

Dekor i guld och grönt med alliansmonogram. Diameter skål 28,8 cm. Diameter fat 34 cm.

Fatet med ifyllda nagg, slitage. Skålen restaurerad.

Utropspris
4 000 SEK