Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Ilmari Tapiovaara / Hannes Niemi, "Minotaurus", dryckeskanna, silver, Helsingfors 1964.

Gjord på beställning.
Höjd 43 cm, bredd 34 cm. Vikt ca 1500 g.
Mellan hornen graverat "FRATERNITAS SANCTI NICOLAI-KILTA".
Kring foten löper en gåvogravering på finska: "A.D. MXMLXIV Post Christum lahjoitettiin tämä terwetuliainen, joka sisällensä vetää 1 kannullinen eli 2 tuoppia eli 8 korttelia eli 32 jumprua täyttä ainetta mainoshoitajain FSN-Killalle Kustannusliike Apu-lehdeltä".
Fri ö.sättn: "A.D. MXMLXIV POST CHRISTUM donerades denna gåva, som rymmer 1 kanna eller 2 stop eller 8 kvarter eller 32 jumfrur av full substans till reklamsäljargillet FSN av Apu-tidningens utgivare".

Åldersrelaterat slitage.

Övrig information

Silversmeden Hannes Niemi erhöll Statens konstindustriella pris år 1970. Inredningsarkitekten och formigivaren Ilmari Tapiovaara erhöll samma pris året därpå.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
1 400 - 1 700 EUR
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice