Paavo Tynell, taklampa, beställningsarbete, Taito 1942.
Exceptionellt stor armatur. Mässing samt glas. Nio ljuspunkter innanför bärnstensfärgade kupan. Avslutande glaskula. Detaljer i mässing- Total höjd 153 cm. Diameter 50 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupna mässingsdelar samt med bucklor. Senare takkopp. Tillverkningsrelaterade bubblor och märken i glaset. Nagg och skador på kanterna. Senare plåt på kupan. En arm reparerad innanför kupan. Ej funktionstestad.
Beställningsarbete för Café Primula, Mannerheimvägen 12, Helsingfors.
Bildkälla: Primulas café Mannerheimvägen 12. Aarne Pietinen 1942, Hotell- och restaurangmuseet, Finna.