Paavo Tynell, taklampor, ett par, Taito 1953.
Mässing med perforerad dekor. Kupans höjd 35 cm, mynningens diameter 19 cm. Totalhöjd inkl. kedja 80-104 cm.
Ställvis omfattande slitage. Bucklor. Fläckar. Repor. Lagningar. Stängerna förkortade, olika höjd, sneda. Senare kedja och takkupa. Ej funktionstestad
Bildkälla: Primulas café Skeppsredaregatan 10. Aarne Pietinen 50-talet, Hotell- och restaurangmuseet, Finna.
Beställningsarbete till Café Primula, Skeppsredaregatan 10 Helsingfors.