Paavo Tynell, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Bestställningsarbete. Polerad mässing. Perforerade skärmen med vågmotiv och små fiskar i relief. Bländskydd i glas. Total höjd ca 130 cm. Diameter 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Bucklor. Smärre skador. Märken. Ej funktionstestad. Hissmekanismen defekt. Vikten saknas.
Finska klubben i Kemi.