Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Aino Aalto, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.

Vitmålad metall och mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 24 cm. Diameter 30 cm.

Smärre bruksslitage. Fläckar. Ej funktionstestad.

Bukowskis presenterar en samling föremål av de finländska designmästarna, Alvar och Aino Aalto. Paret Aalto arbetade under sina karriärer både separat och tillsammans som jämställda partners. År 1935 grundade de tillsammans med Maire Gullichsen och Nils-Gustav Hahl deras egna möbelföretag, Artek, som än idag anses vara ett av de ledande företagen inom modern nordisk design.

Formgivare

Utropspris
600 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977