Henrik Hervander, dryckeskanna, silver, Linköping 1818. Empire.

Invändigt förgylld, på tre kulfötter. På locket infälld medalj: "CAROLUS D.G. REGN. SVEC. PR. HAER. ET DUX SUDERM." Undertill graverade initialer samt lodangivelse 70 3/4. Höjd 19 cm, vikt 924 g.

Obetydligt ytslitage.
Obetydliga strödda skrapmärken pga ålder
God kondition.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13