Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.

Förgyllt och bronserat. Kolmårdsmarmorerad fotplatta. Skiva i kolmårdsmarmor. Vridna ben med dekor av meanderbård. Längd 95,5, bredd 47, höjd 76 cm.

Sänkt ca 4 cm.
Skivan är limmad på plats- men hel och från tiden
slitage

Utropspris
15 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61