Uppsatsskålar, ett par, filigranglas, Nuutajärvi Notsjö kring 1860-talet.

Vitt, blått och klart glas. Skålar med balusterformad fot på rund fotplatta. Höjd 12 cm, diameter 20 resp. 20,5 cm.
Glasblåsare Charles Bredgem eller hans verkstad.

Åldersrelaterat ytslitage. Den ena med tillverkningsrelaterade ytskador.

Klubbat pris
630
7 138
657
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (10 bud)
27 nov 2022 16:16
630 EUR
27 nov 2022 7:26
610 EUR
27 nov 2022 7:26
600 EUR
26 nov 2022 23:17
590 EUR
26 nov 2022 8:42
570 EUR
26 nov 2022 8:41
550 EUR
26 nov 2022 8:41
540 EUR
19 nov 2022 16:05
520 EUR
17 nov 2022 15:20
500 EUR
16 nov 2022 20:37
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492