Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Carl Fredrik Bredenberg, kanna, silver och förgyllt silver, S:t Petersburg 1812.

Brännförgylld invändigt samt brännförgyllt lock. Keden förgylld. Höjd 14 cm. Vikt 439 g.

Buckla. Gammal lagning i hänkeln. Keden lös från locket, kedens förgyllning sliten.

Carl Fredrik Bredenberg (verksam 1788-1821) föddes i Borgå, Finland, och gick i lära i Stockholm hos Petter Eneroth. Gesäll 1787. Bredenberg verkade i S:t Petersburg och hade stora kejserliga beställningar från bl. a. Vinterpalatset och Anitjkovska palatset. Informationen ur L. Bäcksbackas bok "S:t Petersburgs juvelerare, guld- och silversmeder 1714-1870", s. 113, Konstsalongens förlag, Helsingfors 1951.

Klubbat pris
860
8 875
984
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Budhistorik (14 bud)
27 nov 2022 16:23
860 EUR
27 nov 2022 16:22
840 EUR
27 nov 2022 16:22
820 EUR
27 nov 2022 16:22
800 EUR
27 nov 2022 16:21
770 EUR
27 nov 2022 16:21
750 EUR
27 nov 2022 16:20
720 EUR
27 nov 2022 16:20
700 EUR
27 nov 2022 16:20
650 EUR
27 nov 2022 13:17
630 EUR
27 nov 2022 9:25
600 EUR
17 nov 2022 15:20
450 EUR
16 nov 2022 21:44
200 EUR
16 nov 2022 19:56
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13