Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

Maria Wiik, "Porträtt".

Sign. Olja på duk 50x35,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Arkitekt Matti Lampén - Genom arv till nuvarande ägare.

Maria Wiik minnesutställning, Konstahallen i Helsingfors, 1929, nr 82.

Pia Katerma, "Maria Wiik", WSOY, 1954, nr 425.

Porträttet föreställer fru Jenny Neovius, född Costiander (1868-1939).

Konstnär

6 000
67 980
6 260
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
27 nov 2022 15:10
6 000 EUR
27 nov 2022 15:09
5 000 EUR
23 nov 2022 15:24
4 000 EUR
23 nov 2022 13:00
3 750 EUR
23 nov 2022 6:28
3 500 EUR
22 nov 2022 17:48
2 500 EUR
19 nov 2022 15:45
2 000 EUR
17 nov 2022 8:00
1 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377