Spegellampett, rokoko, Stockholms Hallstämpel, 1700-talets senare hälft.

Förgylld och bronserad. Rak form med uppsvängt, genombrutet krön. Hallstämpel med otydlig datering.
Ljusarmarnas hål kvar, lampetterna saknas. Höjd 105 cm, bredd 42 cm, krönets djup ca 13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nedre spegelglaset senare. Enstaka smärre dekorbortfall. Sprickor, karckelyr. Sliten förgyllning.

Klubbat pris
940
10 594
981
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (21 bud)
27 nov 2022 15:07
940 EUR
27 nov 2022 15:07
920 EUR
27 nov 2022 15:07
920 EUR
27 nov 2022 15:06
900 EUR
27 nov 2022 15:06
880 EUR
27 nov 2022 15:05
860 EUR
27 nov 2022 15:05
840 EUR
27 nov 2022 15:05
820 EUR
27 nov 2022 15:05
800 EUR
27 nov 2022 15:04
790 EUR
27 nov 2022 15:04
770 EUR
27 nov 2022 15:04
750 EUR
27 nov 2022 15:04
730 EUR
27 nov 2022 15:04
710 EUR
27 nov 2022 15:03
690 EUR
27 nov 2022 14:42
670 EUR
27 nov 2022 14:41
650 EUR
27 nov 2022 14:41
640 EUR
21 nov 2022 21:40
620 EUR
21 nov 2022 16:30
600 EUR
16 nov 2022 14:08
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492